Előfordulhat, hogy olyan probléma adódik az életedben, mellyel egyedül már nem tudsz megküzdeni, vagy az eddigi (különféle lelki gondok esetén alkalmazott) módszereid már nem használnak. Ekkor lehetőséged van szakemberhez fordulni, aki segít neked abban, hogy ismét helyre álljon a korábbi egyensúlyod, és kiutat mutat a zavart helyzetből. Nagyon sok esetben egy képzett pszichológus az, aki képes segíteni ezekben a szituációkban. Azt azonban fontos tisztázni, hogy a szakemberhez fordulást egy cseppet sem kell szégyellni. A tévhitekkel ellentétben ugyanis a pszichológushoz nem „őrültek” járnak. Bárki felkereshet egy pszichológust, aki az élete valamely területével nem teljes mértékben elégedett, foglalkoztatja egy kérdés saját magával kapcsolatban, vagy úgy érzi, hogy elakadt egy bizonyos élethelyzetben. A probléma nagysága vagy súlyossága ilyen szempontból nem mérvadó: a szakembert felkeresőkben az a közös, hogy az adott problémát észlelve vállalják az annak megoldására való törekvést, illetve a saját fejlődésüket, előrehaladásukat tartják szem előtt. Lehet ez egy tanulási probléma, vagy akár egy trauma is. A szakember pedig ennek megfelelően tekint páciensére: nem a személy bekategorizálása a célja, hanem a problémával küzdő egyén segítése és támogatása az előrehaladás útján.
Azonban a szakemberek között is vannak különbségek, és fontos szem előtt tartani azt, hogy a problémánk jellegének megfelelő szakmai segítséget kapjunk, hiszen ekkor lehet a leghatékonyabb a fejlődésünk. Hasznos az, ha tisztában vagyunk a szakma különféle képviselői közötti különbségekkel, mivel ez elősegíti, hogy a legideálisabb segítséget válasszuk. A következőkben 3 „szakember-típus” főbb tevékenységkörét, jellemzőit olvashatod:
Mentálhigiénés szakember
A mentálhigiéné az a terület, mely elsődlegesen a lelkileg egészséges emberek fejlesztését célozza meg. A legfőbb célja a prevenció, vagyis a megelőzés: az ilyen szakemberek azon munkálkodnak, hogy a lelki, mentális problémák kialakulását megelőzzék. Vagyis olyan technikákat és eszközöket ismertetnek meg az egészséges emberekkel, melyek sok esetben védettséget biztosítanak a később esetlegesen kialakuló, nagyobb lelki problémákkal szemben. A mentálhigiénés szakemberek tehát segíthetnek Neked megtanítani mind az egyéni, mind a közösségi erőforrásaid hatékony felhasználását.
Pszichológus
A pszichológus és pszichiáter között sokak számára nem egyértelmű, hogy mi a különbség, holott számos eltérés van a két szakember munkájában. Először is, a pszichológus nem orvos a pszichiáterrel ellentétben, éppen ezért gyógyszeres kezelést sem tud biztosítani. A pszichológust felkeresők elsősorban beszélgetésekre, a lelki dolgokkal való foglalkozásra számíthatnak. Akinek pszichés egyensúlya nem borult fel olyan mértékben, hogy az a hatékony életvezetését gátolja, azok számára rendszerint elegendő a pszichológus nyújtotta szakmai segítség. Sok esetben azonban a pszichológussal való beszélgetéseket kiegészítheti a pszichiáter nyújtotta gyógyszeres kezelés: ekkor a páciens mindkét szakemberrel találkozik rendszeresen, és ez az együttes munka segíthet neki igazán.
Pszichiáter
Amennyiben tehát a pszichológus szükségesnek látja, páciensét továbbirányíthatja egy pszichiáterhez, hogy az állapotát javító gyógyszereket is megkaphassa. Ennek sokszor a fordítottja is megtörténik: valaki először problémái súlyosságából adódóan a pszichiátriai szakrendeléssel találkozik, majd később, a javulás kezdetével jut el a pszichológushoz. Mindenesetre, a gyógyszeres kezelés sem kell, hogy ijedtségre adjon okot. Sok esetben a lelki állapotoknak biológiai, testi okai is vannak, és a gyógyszerek használata elősegíti, hogy a személy pszichés rendszere stabilizálódjon. Egy jó példa erre, ha valaki szorongásokkal küzd bizonyos helyzetekben: ekkor a gyógyszer segítségével a kellemetlen érzései hamar eltűnhetnek, ezzel párhuzamosan pedig elindulhat a szorongást okozó lelki probléma feltárása és feldolgozása, melyet rendszerint a pszichológus biztosít.
SZTE Egyetemi Életvezetési Tanácsadó Központ
Diákcentrum Universitas Alapítvány - Levelezési cím: 6722 Szeged, Honvéd tér 6.; tel: 62/544-029 Adószám: 18452763-1-06
„A Szegedi Ifjúsági Információs és Tanácsadó Iroda által a 12-29 éves fiatalok társadalmi részvételének fejlesztése az eddigi munka további fejlesztésével, új szolgáltatásokkal, módszerekkel” TÁMOP-5.2.5/B-10/2-2010-0155"
"Hallgatói és intézményi szolgáltatásfejlesztés a Szegedi Tudományegyetemen" - TÁMOP-4.1.1-08/1-2009-0015
"Munkaerő-piaci igényekre támaszkodó gyakorlatorientált képzések,szolgáltatások a Szegedi Tudományegyetem fókuszában." - TÁMOP-4.1.1.F-14/1/Konv-2015-0006
"A Szegedi Tudományegyetem oktatási és szolgáltatási teljesítményének innovatív fejlesztése a munkaerő-piaci és a nemzetközi verseny kihívásaira való felkészülés jegyében"
Projekt azonosító: EFOP-3.4.3-16-2016-00014
Ez az e-mail cím a spamrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyezned kell a JavaScript használatát.