2013-01-10
Sokan kerülhetünk olyan válságba, amiből úgy érezzük nincs kiút. Gyakran ez mögött az áll, hogy nincs a kezünkben olyan megoldási stratégia, aminek segítségével talpra állhatnánk. Krízisben lenni hosszú időszak lehet, amiből nagyon apró, pici lépcsőfokok vezethetnek ki. Az alábbi ajánlóban olyan filmeket mutatok be, amik arra ösztönöznek, hogy állj fel és menj tovább! Néha egy vers, egy kép, egy zene tudja bennünk megmozgatni azt az utolsó, rejtőzködő energiát, aminek segítségével új életcélt találunk. Most a filmek nyelvén keresgélek.
Pesszimistákra kifejezetten jó hatással lehet ez a film, ami azt közvetíti, hogy „félig tele a pohár”. Emberség, életigenlés, humor azok a jegyek, amik életvidámmá teszik a filmet. Ha nehéz betegséggel küzdesz és minden szürke körülötted, akkor egy új színt vihet ez a film az életedbe. De azoknak is érdemes megnézni, akik épp újragondolják a barátságaikat és igaz barátra vágynak.
Lehet, kétszer-háromszor többet kell teljesíteni, mint másoknak, de az előítéleteken felül lehet emelkedni. Mindazoknak érdemes megnézni, akik úgy érzik, fontos lenne számukra az „akaraterő” de nincs elég belőle. Ha kirekesztenek, fejed felett döntenek, mindenhol csak elutasítanak és kudarc kudarcot követ, akkor a főszereplő jó példát mutathat abban, hogy érdemes küzdened az igazadért, az álmodért.
Egy apa, aki mindent megtesz azért, hogy fia szívműtéthez jusson és ezzel esélyt kapjon élni. Te meddig mennél el az igazadért? Küzdelem a másikért. Kockáztatni, akár a törvénnyel is szembe menni. Vajon túlzott elvakultság vagy jogos önérvényesítés egy nemesebb célért? Egy film, amelyben az igazság nyelve és a szeretet nyelve egymással szembenéz. Ha jól esne kiordítani a világba azokat az igazságtalanságokat, amiket átélsz, akkor mindenképp nézd meg a filmet.
Az „add tovább mozgalom” (cselekedj 3 emberrel valami jót, ami az életüket kimozdítja a gödörből és kérd meg őket, hogy ők is folytassák ezt 3 embertársukkal) sokak szerint utópisztikus. Itt a fő kérdés az, hogy elhiszed-e magadról vagy sem, hogy képes vagy rá! Nehéz időszakban gyakran keressük életünk értelmét, volt-e bármi, amire büszke vagyok, egy olyan önzetlen pillanat, ami nem rólam szólt, hanem másoknak szolgáltam, értük tettem. Mennyire jó lenne ilyenkor sorolni 3 példát, de legalább egyet is. Ebben motivál a film, hogy életünkben jusson időnk és főleg legyen érző szívünk mások felé is odafordulni. Jót tenni jó. Karácsonykor két ajándék megvétele között érdemes leülni a családdal és megnézni ezt a filmet.
Tűzálló házasság (Szerelempróba - Fireproof)
Ha úgy érzed romokban a házasságod, de szeretnéd még valahogy visszahozni a régi idők szép perceit, akkor jó kiindulási alap lehet ez a film. Konfliktuskezelés: küzdelem önmagunkkal (egy számítógép-internet függőség is ott van a háttérben), harc a másikkal. Végy egy utolsó nagy levegőt, tedd félre minden indulatodat, kifogásaidat a másik iránt és szeresd feltétel nélkül 40 napig. Igen, 40 napig harcolnod kell és háttérbe helyezni magad a másikért. A holtomiglan-holtodiglanhoz képest már nem is olyan sok az a 40 nap.
2013-04-09
Sorozatom második részében ismét olyan filmeket válogattam össze, ami jó példái annak, hogy a különféle nehézségek ellenére sem szabad feladni. Legyen ez függőség, szenvedélybetegség, magány, párkapcsolati konfliktus, nevelési probléma. Mindannyiunk életében vannak fejlesztendő területek, csiszolandó felületek. Ehhez pedig elengedhetetlen a változás, amihez olykor-olykor kockáztatásra, a megszokott mederből való kilépésre van szükség. Filmjeim között ez a szemléletmód ezúttal a kapocs.
A szenvedélybetegségek közül az alkohol kerül kidomborításra ebben a filmben. Kiválóan bemutatja az ebben rejlő küzdelmet a főhős. Ha arra a kérdésre keresed a választ, hogy miért is adjam fel a függőségemet? Egy igen határozott választ tekinthetsz meg ebben az alkotásban, bár elég rögös út vezetett ide. Semmi sem fekete vagy fehér. Ettől lesz a film annyira emberi és átérezhető a karakter minden egyes döntése. Magával ragad és nem enged, jól adagolja a feszültséget, miközben tanít és elgondolkodtat. Azt gondolom bizonyos túlmagyarázások ellenére is színvonalas, szerethető mozi.
Egy magyar film, mégpedig igencsak magas színvonalú. Két idősíkon követhetjük nyomon egy tornászfiú életét Az egyik a gyermekkora, az edzések kegyetlen világa. Itt jól megjelenítik a szülők korlátait, illetve azt a kontrasztot, amit a fiukba beleképzelnek, és ami Ő maga valójában. Jól bemutatja annak az eredményét, ha a szülők kommunikálás nélkül, a gyermek bevonása nélkül akarják kisfiuk karrierét felépíteni. A másik szálon pedig ez a fiú már felnőtt és tornászedzőként dolgozik. Itt igencsak meg kell azzal szenvednie, hogy levetkőzze azokat a rossz szokásokat, ami gyermekkorában ráragadt. Mindezt felismerve képes változni és nagyon más edző lenni. Példaképeinken túllépve, olykor saját fájdalmaink, átélt szenvedéseink kellenek ahhoz, hogy jobb emberek legyünk. A film szép példája annak, hogy a sok gyermekkori megaláztatás ellenére is lehet változni és érett felnőtt személyiség lenni.
A magyar cím annyira torzítja a film valódi értékét, hogy itt maradtam az eredeti címnél. A történetben egy házaspárt látunk, akik kimozdulnak otthonukból, hogy párterápián javíthassanak kapcsolatukon. Természetesen ez túl szép és idilli, ahhoz, hogy ilyen könnyedén zajlanak az események. Kezdetben a feleség az, aki akarja ezt az egészet, a férfi igen sokáig „jégtömbként” viselkedik. Ha úgy érzed, már kezd kialudni a tűz a házasságodban, a szenvedélynek már nyoma sincs, feltétlen nézd meg ezt a filmet. Komoly téma, párbeszédek közepette még egy-két kacaj is garantált!
A végére pedig egy olyan drámát(?) választottam, aminek központi témája a rák és a rákkal való küzdelem. Csakhogy ne szomorkodva és fejet lehajtva térjünk nyugovóra, ezt a komoly témát nagy adag humorral tálalja elénk a rendező. Ettől függetlenül van benne társadalomkritika, tanulság és üzenet. Jó barátoknak kötelező megnézni, de azoknak is, akik szeretnének barátokat maguk köré főleg, ha olyat, akire mindenben számíthatnak és őszinte velük.
Bár ez az alkotás kevésbé súlyos, kevésbé ismert, de azt gondolom, mindenképp látni kell. Főleg azért, mert a színészi játék kiemelkedő és annyira egyszerűen komponált a film, hogy ettől életszagú, közel van hozzánk. Ebben a filmben ismét az alkohol a szenvedélybetegség tárgya. Egy pár életébe tekinthetünk bele, ahol mind a fiú, mind a lány igencsak iszogat. Egy idő után azonban változtatni akarnak ezen. Főleg a lány az, aki le akar állni, de nagyon érdekes a fiú is, hogy vajon mennyire támogatja avagy pont, hogy nem törődik vele? Nem pusztán az alkohollal való küzdelmet mutatja be szépen a film, hanem arra is rávilágít, hogy mindeközben kemény harc folyik a párkapcsolatért is.
SZTE Egyetemi Életvezetési Tanácsadó Központ
Diákcentrum Universitas Alapítvány - Levelezési cím: 6722 Szeged, Honvéd tér 6.; tel: 62/544-029 Adószám: 18452763-1-06
„A Szegedi Ifjúsági Információs és Tanácsadó Iroda által a 12-29 éves fiatalok társadalmi részvételének fejlesztése az eddigi munka további fejlesztésével, új szolgáltatásokkal, módszerekkel” TÁMOP-5.2.5/B-10/2-2010-0155"
"Hallgatói és intézményi szolgáltatásfejlesztés a Szegedi Tudományegyetemen" - TÁMOP-4.1.1-08/1-2009-0015
"Munkaerő-piaci igényekre támaszkodó gyakorlatorientált képzések,szolgáltatások a Szegedi Tudományegyetem fókuszában." - TÁMOP-4.1.1.F-14/1/Konv-2015-0006
"A Szegedi Tudományegyetem oktatási és szolgáltatási teljesítményének innovatív fejlesztése a munkaerő-piaci és a nemzetközi verseny kihívásaira való felkészülés jegyében"
Projekt azonosító: EFOP-3.4.3-16-2016-00014
Ez az e-mail cím a spamrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyezned kell a JavaScript használatát.