A szenvedélybetegségek – általában - nem egyik napról a másikra alakulnak ki. Alkoholfüggővé a nők 4-5, míg férfiak 10-12 év alatt válhatnak rendszeres, egyre növekvő mennyiségű alkoholfogyasztás mellett. A függőség először lelki szinten jelentkezik, az erre mutató egyik legáltalánosabb viselkedés a szerkereső magatartás. Azokat a helyeket, embereket részesíti a személy előnyben, ahol megtalálható az anyag, illetve akik szintén fogyasztanak, más társaságban és helyen nem érzi magát annyira jól. Egy idő után feszültebbé, motiválatlanná, érzékenyebbé válnak azokban az időszakokban, amikor nem fogyasztják a szert, illetve alig várják az alkalmat, hogy hozzájuthassanak. A rendszeres szerfogyasztás (legyen az alkohol, drog, gyógyszer vagy nikotin), mindig valamilyen hiányt tölt be a fogyasztók életében, illetve háttérbe szorítja az egyéb relaxációs, problémamegoldó készségeket.
Mindez igaz nem csak a szerfüggőségekre, hanem a viselkedési függőségekre is. Ilyenek a szerencsejáték függőség, az online függőség, a vásárlási mánia, de ide sorolhatjuk az evési zavarokat és a társfüggőséget is. Mindezek a problémák hasonló módon alakulnak ki, mint a szerfüggőségek, azaz helyettesítő cselekvésekké válnak, egyre nagyobb helyet foglalnak el a függő életében, és egyre több, a mindennapi életvitelt nehezítő vagy súlyos probléma kialakulásával járnak együtt.
Ha észreveszed, hogy nem csak a hétvégi bulikon iszol vagy esetleg többet iszol, mint amennyit eredetileg terveztél; ha az ivás, másnaposság, pénzhiány már nagyon zavaró a tanulásban, a mindennapi életvitelben, ha esetleg a barátaid egy része nem tolerálja úgy, mint régen az alkoholos állapotodat, kereshetsz segítséget. Ha úgy érzed, túl sok időt töltesz a számítógép előtt, elmulasztod a dolgaidat, mert az üzenőfaladat figyeled vagy elveszel az virtuális játékok világában; ha már nincs idő a barátaidra, családodra; vagy ha esetleg együtt élsz valakivel, akinek hasonló problémái vannak, és te ettől rosszul érzed magad, a következő helyekhez fordulhatsz:
Anonim Alkoholisták
http://www.anonimalkoholistak.hu/
Al-anon családi csoportok:
A KIÚT Alapítvány honlapja:
A Homokháti Szociális Központ Szenvedélybetegek Nappali Intézménye:
http://hoszkp.hu/index.php/szenvedelybeteg-nappali-intezet
Dr. Farkasinszky Terézia Drogcentrum:
http://www.drogcentrumszeged.hu/
Drogambulancia Szentes:
Horváth Szilveszter addiktológia konzultáns:
http://www.szenvedelybetegsegito.hu/
A BMSZKI addiktológiai hálózatának online műhelye:
Nagy Zsolt és Mészáros Piroska addiktológiai konzultánsok:
Magyar Tudományos Akadémia szakkönyvek:
SZTE Egyetemi Életvezetési Tanácsadó Központ
Diákcentrum Universitas Alapítvány - Levelezési cím: 6722 Szeged, Honvéd tér 6.; tel: 62/544-029 Adószám: 18452763-1-06
„A Szegedi Ifjúsági Információs és Tanácsadó Iroda által a 12-29 éves fiatalok társadalmi részvételének fejlesztése az eddigi munka további fejlesztésével, új szolgáltatásokkal, módszerekkel” TÁMOP-5.2.5/B-10/2-2010-0155"
"Hallgatói és intézményi szolgáltatásfejlesztés a Szegedi Tudományegyetemen" - TÁMOP-4.1.1-08/1-2009-0015
"Munkaerő-piaci igényekre támaszkodó gyakorlatorientált képzések,szolgáltatások a Szegedi Tudományegyetem fókuszában." - TÁMOP-4.1.1.F-14/1/Konv-2015-0006
"A Szegedi Tudományegyetem oktatási és szolgáltatási teljesítményének innovatív fejlesztése a munkaerő-piaci és a nemzetközi verseny kihívásaira való felkészülés jegyében"
Projekt azonosító: EFOP-3.4.3-16-2016-00014
Ez az e-mail cím a spamrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyezned kell a JavaScript használatát.