A kiegyensúlyozottság állapotában a bennünk keletkezett feszültségek és a pihenés általi oldottság érzése kerül egyensúlyba. Ezt az állapotot jelöli találóan a harmónia kifejezés, ami a feszülés és ellazulás állapotainak egységes egésszé illeszkedését jelenti. Sajnos ez az állapot egy törékeny egyensúly eredménye, újra és újra zavart szenved a belső szükségleteink és a külső követelmények hatására, de amennyiben kompenzálni vagy kiegyenlíteni tudjuk a zavart, a megfelelő egyensúlyunk újra képes beállni.
Habár a szocializációnk során elsajátítjuk annak a képességét, hogy hogyan tudjunk élni, teljesíteni feszültségben, azonban sokszor eszköztelenek vagyunk a feloldó ellazulás elérésében. Így gyakran könnyen kibillenünk egyensúlyunkból, és teret engedünk a túlfeszítettség érzésének és görcsös állapotoknak, amik több életenergiát fogyasztanak és gyors kimerüléshez vezetnek - az ehhez hasonló negatív állapotokat nevezzük stressznek.
Ennek a folyamatát röviden úgy vázolhatnánk fel, hogy a belső nyugtalanságunk - ami ingerlékenységben, idegességben mutatkozhat meg - feszültségérzésig fokozódhat, ami folytán az egyéni fejlődésünk korlátozottá válik. Ez a beszorítottság érzése szorongást válthat ki, és így a nyugtalanság - feszültség - beszorítottság - szorongás zárt kört alkotva folyamatosan önmagába visszatér. Ha ez az állapot gyakran, huzamosabb ideig életünkben jelen van, könnyen eljuthatunk a túlfeszítettség és görcsösség állapotába, amely belső pánikká, leblokkolássá fokozódhat, illetve hajlam szerint agresszióval, depresszióval válaszolhatunk rá. Végül lelki feszültségeink testi - pszichoszomatikus eredetű - panaszokban is kifejezésre juthatnak, mint például alvászavarban, fejfájásban, gyomor-bél rendszeri panaszokban.
Az autogén tréning mindezen kellemetlen testi, lelki tünetek leküzdésében, a kiegyensúlyozottság és belső harmóniánk elérésében segíthet bennünket.
Kialakulása a XX. század elejére nyúlik vissza, amikor J. H. Schultz az orvosi hipnózis gyakorlatából kiindulva alakította ki a módszert. A hipnózis egy olyan állapot az alvás és ébrenlét határán, ami által a tudatossági szint lecsökkenése és beszűkülése jön létre. Célja a lazítás, a mélyreható nyugalom elérése, és ezáltal a belső nyugtalanság és félelmek leépítése. Schultz a hipnózis alapvetéseinek felhasználásával alakította ki a "koncentratív (összpontosított figyelem) önellazítás" módszerét, vagyis az autogén tréninget.
A módszer hatása abban áll, hogy a feszültségeket leépíti, feloldja, ami által a nyugtalanság is oldódik növekvő belső, nyugalmi tónusunk következtében. A szorongásszintünk is fokozatosan csökken, és ezáltal a beszűkültségből az oldott kitárulkozásnak ad lehetőséget. Az autogén tréning felfogható távolságteremtési módszernek is: bizonyos tekintetben lehetővé teszi, hogy problémáinkat más perspektívából tudjuk szemlélni, ezáltal mind a belső lelki szféránkban, mind a külvilágban újfajta megoldások kerülhetnek a szemünk elé. Továbbá, a tréning segítségével jelentősen mélyebbre ható ellazulást, megnyugvást érhetünk el, aminek hatására javulhatnak konfliktuskezelő képességeink.
Ezeken felül is számos, egyéb lehetőség rejlik az autogén tréningben:
Az ősbizalomnak (és ezáltal az önbizalmunknak) újra fellelése, megerősítése.
A nyugalom és pihenés állapotának elérése, a szélsőséges érzelmi rezonancia korlátozásával.
Akaratlagos és vegetatív folyamataink harmonizálása.
Teljesítménynövekedés a zavaró affektusok kiküszöbölése útján.
Fájdalomérzékenység csökkenése.
Koncentráció- és megjegyzőképesség fokozódása.
Az emberek többségében megvan a képesség, hogy megtanulja az autogén tréninget. Ehhez legfőképpen hajlandóság, bizalom, kitartás és motiváció szükséges, de akik elsajátítják és sikerrel alkalmazzák, számos pozitív, a mindennapokban is hamar tapasztalható hatásokról számolnak be. Mindemellett a terápiás gyakorlatban is gyakran alkalmazzák, mind pszichohigiéniai preventív tényezőként, mind több lelki és testi betegség gyógyításában.
Az autogén tréning megtanulását tanfolyamokon, kurzusokon lehet elsajátítani. A teljes hatás elérése érdekében az információ és a saját élmény mellett ezekhez hozzátartozik egy tapasztalt személlyel történő - önismereti jellegű - megbeszélés is. Akkreditált képzéseket folyamatosan indít a Magyar Relaxációs és Szimbólumterápiás Egyesület az ország különböző pontjain, aktuális információkért keresd fel a honlapjukat (www.relaxacio.hu).
Források:
Krapf, G. (1992). Az autogén tréning gyakorlata. Springer Hungarica Kiadó Kft., Debrecen.
Kermani, K. (1996). Autogén tréning. Maecenas, Budapest.
SZTE Egyetemi Életvezetési Tanácsadó Központ
Diákcentrum Universitas Alapítvány - Levelezési cím: 6722 Szeged, Honvéd tér 6.; tel: 62/544-029 Adószám: 18452763-1-06
„A Szegedi Ifjúsági Információs és Tanácsadó Iroda által a 12-29 éves fiatalok társadalmi részvételének fejlesztése az eddigi munka további fejlesztésével, új szolgáltatásokkal, módszerekkel” TÁMOP-5.2.5/B-10/2-2010-0155"
"Hallgatói és intézményi szolgáltatásfejlesztés a Szegedi Tudományegyetemen" - TÁMOP-4.1.1-08/1-2009-0015
"Munkaerő-piaci igényekre támaszkodó gyakorlatorientált képzések,szolgáltatások a Szegedi Tudományegyetem fókuszában." - TÁMOP-4.1.1.F-14/1/Konv-2015-0006
"A Szegedi Tudományegyetem oktatási és szolgáltatási teljesítményének innovatív fejlesztése a munkaerő-piaci és a nemzetközi verseny kihívásaira való felkészülés jegyében"
Projekt azonosító: EFOP-3.4.3-16-2016-00014
Ez az e-mail cím a spamrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyezned kell a JavaScript használatát.